مقایسه کارت های گرافیک ورک استیشن با گیمینگ ۲

کارت های گرافیک ورک استیشن با گیمینگ

وقتی مردم درباره کارت های گرافیکی صحبت می کنند، ما بیشتر به کارت های گرافیک بازی (gaming) فکر می کنیم. به این خاطر که بیشتر کاربران نمی دانند که نوع دیگری از کارت های گرافیکی نیز وجود دارد. حتی اگر بدانند نیز، به صورت دقیق نمی دانند که کارت گرافیک ورک استیشن (workstation video cards) و کارت گرافیک گیمینگ (gaming) با هم تفاوت دارند.

به هر حال دو نمونه کارت گرافیک در بازار وجود دارد:

  1. کارت گرافیک بازی که همه ما آن را می شناسیم.
  2. کارت گرافیک ویژه ورک استیشن که کاربرد دیگری دارد.

هر دو کارت گرافیک از جهاتی شبیه یکدیگر هستند اما تفاوت های بزرگی با یکدیگر دارند. ما در این نوشته قصد داریم تفاوت های این دو کارت گرافیک را آشکار کنیم.

شرکت های سازنده کارت های گرافیک ورک استیشن با گیمینگ

دو شرکت سازنده کارت گرافیک های ورک استیشن و بازی در دنیا، شرکتهای Nvidia و AMD هستند.
برای کارت گرافیک های گیمینگ، شرکت Nvidia شرکای تجاری بزرگی مانند Asus, MSI, EVGA, Gigabyte و… دارد.
اما برای کارت گرافیک ورک استیشن ها، تنها شرکت PNY است. که تنها شرکت PNY می تواند کارت گرافیک های سری ورک استیشن Nvidia را تولید کند.
کارت های گرافیک سری بازی Nvidia با نام GeForce و سری ورک استیشن با نام Quadro شناخته می شوند.
به همین شیوه شرکت AMD نیز شرکای تجاری بزرگی برای ساخت کارت گرافیک های بازی دارد. اما برای ورک استیشن کارت های گرافیکی کمتری دارد.
تنها شرکت (Sapphire) می تواند کارت گرافیک های ورک استیشن AMD را بسازد.
کارت گرافیک های سری بازی شرکت AMD با نام Radeon RX و سری ورک استیشن این شرکت با نام FirePro ارایه می شوند.

َAmd
nvidia

حافظه رم کارت گرافیک

در حافظه رم کارت گرافیک های بازی و ورک استیشن بیشتر از آنکه ظرفیت حافظه اهمیت داشته باشد، فناوری و کاربرد آن مهم است. در هر دو کارت گرافیک ورک استیشن و بازی از همان حافظه رم کامپیوتر استفاده می شود برای نمونه GDDR5, GDDR5X، اما تفاوت هایی در فناوری مورد استفاده دارند. در حافظه رم کارت گرافیک های ورک استیشن از فناوری ECC یا فناوری اصلاح خطای حافظه استفاده می شود که دقت بیشتری در نتایج و محاسبات و همچنین سرعت ارایه می دهد. در حالی که کارت های گرافیکی گیمینگ از حافظه غیر ECC استفاده می کنند که سریعتر است اما در مقایسه با حافظه ECC دقیق نیست.
ممکن است برخی از کارت های گرافیک ورک استیشن، حافظه رم از نوع ECC نداشته باشند، بنابراین هنگام خرید این موضوع را بررسی کنید.

فِرم ویر و درایور

فِرم ویر (Firmware) و بایوس (BIOS) مورد استفاده در ورک استیشن و کارت گرافیک گیمینگ به گونه ای متفاوت طراحی و تنظیم شده است. Firmware در کارتهای گرافیکی ورک استیشن بیشتر با هدف دقت و پایداری بهینه شده است. در حالی که در کارتهای گرافیک بازی، برای سرعت و کارایی بهینه شده است.
همچنین درایور این دو نوع نیز متفاوت هستند. درایورهای کارت گرافیک های ورک استیشن برای مدل سازی سه بعدی (۳D Modelling) ،CAD ،CAM بهینه شده اند. از طرف دیگر، درایورهای کارت گرافیک بازی برای ارایه آخرین نرخ فریم (FPS) در بازی ها و جدیدترین بازی ها بهینه شده اند. به گونه ای که بتوانید گیم پلی فوق العاده روان را روی رایانه شخصی خود داشته باشید.

کاربرد

کارت های گرافیک ورک استیشن در شرکت های فیلم سازی، استودیو ساخت بازی و همچنین برای متخصصین CAD / CAM،  Maya، Solidworks، AutoCAD،۳D Modelling  و انیمیشین، آزمایشگاههای علمی، سرور های رده بالا (high-end)، هوش مصنوعی، واقعیت مجازی، رسانه و سرگرمی استفاده می شوند. برخی از کارت های گرافیک ورک استیشن همچنین می توانند بازی ها را در تنظیمات گرافیکی بالا با نرخ فریم قابل پخش اجرا کنند. از طرف دیگر، کارتهای گرافیک بازی برای اجرای آخرین بازیهای تریپل ای (AAA) استفاده می شوند. با این حال، کارت های گرافیک بازی نیز می توانند برای ویرایش ویدیو و اجرای نرم افزارهای گرافیکی برای کاربرانی که امکان خرید کارتهای گرافیکی ورک استیشن را ندارند، استفاده شود. اما باید این موضوع را در نظر گرفت که همان کارایی و قدرت ورک استیشن ها را ندارند.

کارایی

کارت های گرافیک ورک استیشن از پایداری و قدرت بالاتری برخوردار بوده و از دقت و کارایی بالایی در پردازش های سنگین و نرم افزارهای گرافیکی حرفه ای برخوردار هستند. از طرف دیگر، کارت های گرافیک Gaming در بازی ها عملکرد عالی دارند و می توانید برای بدست آوردن توانایی بیشتر، آنها را در فرکانس های بالاتر اورکلاک کنید. اورکلاک می تواند مانع از ثبات کارت گرافیک شود و ممکن است در هنگام بازی یا در برنامه های گرافیکی جلوه های ناخواسته و تصادفی ایجاد کند.

امکانات

کارت های گرافیک ورک استیشن دارای ویژگی هایی هستند که به منظور افزایش بهره وری در نرم افزارهای حرفه ای در نظر گرفته شده اند. از طرف دیگر، ویژگی های کارت گرافیک بازی برای افزایش عملکرد بازی و تجربه بازی مد نظر قرار می گیرند. برای نمونه، کارتهای گرافیکی ویژه بازی Nvidia و AMD به ترتیب دارای ویژگی هایی مانند G-Sync و FreeSync هستند که پرش تصویر یا تکه تکه شدن تصویر را در زمان بازی کاهش می دهد.

نتیجه

این دو نوع گرافیک در زمینه های مختلفی کاربرد دارند. کارت های گرافیک ورک استیشن عملکرد و دقت بسیار خوبی را در برنامه ها و نرم افزارهای گرافیکی حرفه ای ارایه می دهند. از طرف دیگر کارت های گرافیک بازی دارای سرعت بالا برای اجرای بازهای تریپل ای (AAA) هستند. اگر محدودیت در بودجه دارید، می توانید برای کارهای خود از یک کارت گرافیک ویژه بازی استفاده کنید اما ایده درستی نیست که بخواهید از یک کارت گرافیک ایستگاه کاری برای بازی استفاده کنید.

مقایسه / مشخصات کارت گرافیک ورک استیشن کارت گرافیک گیمینگ (بازی)
شرکت های سازنده Nvidia and AMD Nvidia and AMD
نوع حافظه رم ECC Memory (DDR3, GDDR5, GDDR5x, HBM, HBM2) ECC Memory (DDR3, GDDR5, GDDR5x, HBM, HBM2)
فِرم ویر و داریورها
Firmware / Drivers
بهینه سازی شده برای نرم افزارهای گرافیکی و پردازش های پیچیده و بزرگ بهینه شده برای بازی
کاربرد تخصصی متخصصان معماری و عمران، سرورها، واقعیت مجازی، تولید محتوای دیجیتال، هواشناسی، رسانه های بزرگ، صنعت فیلم سازی و… بیشتر برای بازی، ویرایش ویدیو ، پخش فیلم ۴K
کارایی کارایی پایدار و با ثبات عملکرد سریع در بازی ها، ثبات در هنگام اورکلاک مساله است
امکانات ویژگی هایی که برای نرم افزارهای گرافیک حرفه ای، سه بعدی و پردازش های پیچیده بهینه شده است دارای ویژگی هایی که برای بهترین عملکرد در بازی بهینه شده است

2 Comments

  1. بسیار عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

SHOPPING CART

close