ویژگی پردازنده های مقیاس پذیر نسل چهارم اینتل 4th Gen) Intel Xeon Scalable Processors)

ویژگی پردازنده های مقیاس پذیر نسل چهارم اینتل ۴th Gen) Intel Xeon Scalable Processors) پیام بگذارید

ویژگی پردازنده های مقیاس پذیر نسل چهارم اینتل ۴th Gen) Intel Xeon Scalable Processors)

امروز ما ویژگی پردازنده های مقیاس پذیر نسل چهارم اینتل Xeon Scalable را معرفی می کنیم. اکنون زمان آن است که به طور عمیق به چیستی Sapphire Rapids و چرایی اهمیت آن برای صنعت بپردازیم. بدون شک، راه اندازی Sapphire Rapids یک گام بزرگ رو به جلو برای پردازش و دنیای محاسبات نوین اینتل است. و همزمان، چشم انداز رقابتی در بازار پردازش نیز تغییر کرده است. پاسخ به “این پردازنده جدید چقدر خوب است؟”

پردازنده‌های مقیاس‌پذیر Intel Xeon Scalable (4TH GEN) با کد نام (Sapphire Rapids) برای تسریع عملکرد در سرعت‌های در حال رشد از سری (سرور/ورک استیشن) شرکت اینتل در تاریخ Jan 2023 روانه بازار شدند که در زمینه‌های هوش مصنوعی (AI)، تجزیه و تحلیل داده‌ها، شبکه، ذخیره‌سازی و محاسبات با عملکرد بالا (HPC) طراحی شده‌اند.

Sapphire Rapids نام رمزی برای سرور (نسل چهارم Xeon Scalable) و ایستگاه کاری (Xeon W-2400 و Xeon W-3400) اینتل است که بر اساس ریزمعماری Golden Cove و با استفاده از ۷nm اینتل تولید شده است. با داشتن حداکثر ۶۰ هسته و مجموعه ای از شتاب دهنده ها، اولین نسل از پردازنده های سرور و ایستگاه کاری اینتل است که از طراحی چیپلت استفاده می کند. 

این پردازنده ها دارای بیشترین شتاب دهنده داخلی در بین CPU های موجود در بازار هستند. این پردازنده‌ها کمک می‌کنند تا یک استراتژی امنیتی بدون اعتماد را زنده کنند و در عین حال فرصت‌های جدیدی را برای همکاری تجاری و بینش، حتی با داده‌های حساس یا تنظیم‌شده با فناوری‌های امنیتی پیشرفته باز می‌کنند. کاربر می تواند برای برآورده کردن نیازهای استقرار شما در چند ابر و لبه مقیاس کند. پردازنده‌های Intel Xeon Scalable بیشترین انتخاب و انعطاف‌پذیری را در انتخاب ابری با قابلیت حمل نرم افزار ارائه می‌دهند.

پردازنده های Intel Xeon Platinum 8400 پایه ای برای مراکز داده ابری با قابلیت امنیتی، چابک و ترکیبی هستند. پردازنده‌های مقیاس‌پذیر برای تجزیه و تحلیل داده های پیشرفته، هوش مصنوعی، زیرساخت های با چگالی بالا و بار کاری چند ابری طراحی شده اند. این پردازنده‌ها سطوح کارایی بالا، قابلیت‌های پلتفرم و شتاب کاری پیشرو در صنعت را ارائه می‌کنند. این سی پی یو ها امنیت مبتنی بر سخت‌افزار و عملکرد استثنایی پردازش چند سوکتی را ارائه می‌کنند—تا ۸ سوکت در پردازنده‌های انتخابی Intel Xeon Platinum 8400. این پردازنده‌ها با ارائه سرویس داده‌ای قابل اعتماد و تقویت‌شده با سخت‌افزار و فناوری‌های جدید I/O و اتصال، پیشرفت‌هایی را در فناوری‌های I/O، حافظه، ذخیره‌سازی و شبکه ارائه می‌کنند تا از بینش‌های عملی از دنیایی که به طور فزاینده‌ای از داده‌ها تغذیه می‌شود، استفاده کنند، از جمله:

  • تا ۶۰ هسته در هر پردازنده Intel Xeon Scalable
  • ۸ کانال حافظه در هر پردازنده تا ۴۸۰۰MT/s
  • شتاب هوش مصنوعی با Intel AMX برای جهشی عظیم در استنتاج DL و عملکرد آموزشی ML

برنامه های افزودنی ماتریس پیشرفته Intel® Advanced Matrix Extensions (Intel® AMX)

با افزونه های پیشرفته ماتریس اینتل (Intel® AMX) قابلیت های هوش مصنوعی را در CPU به طور قابل توجهی افزایش دهید. Intel AMX یک شتاب دهنده داخلی است که عملکرد آموزش یادگیری عمیق و استنتاج را در پردازنده های نسل چهارم Intel® Xeon® Scalable بهبود می بخشد، ایده آل برای حجم کاری مانند پردازش زبان طبیعی، سیستم های توصیه، و تشخیص تصویر.

فناوری دستیار سریع اینتل Intel® QuickAssist Technology (Intel® QAT) – صفحه وب Intel QAT

با تسریع رمزنگاری و فشرده سازی داده ها با فناوری Intel® QuickAssist Technology (Intel® QAT) به کاهش مصرف منابع سیستم و تمام هزینه ی مالکیت (TCO) کمک کنید. با بارگذاری رمزگذاری، رمزگشایی و فشرده‌سازی، این شتاب‌دهنده داخلی به آزادسازی هسته‌های پردازنده کمک می‌کند تا سیستم‌ها بتوانند به تعداد بیشتری از مشتریان سرویس دهند یا انرژی کمتری مصرف کنند. هنگامی که فشرده سازی و رمزگذاری را ادغام می کنید بیشترین ارزش را با Intel QAT به دست می آورید، پردازنده های نسل چهارم Intel® Xeon® Scalable CPU با بالاترین کارایی هستند که می توانند در یک جریان داده واحد، فشرده و رمزگذاری کنند.

شتاب دهنده جریان داده اینتل Intel® Data Streaming Accelerator (Intel® DSA)

شتاب دهنده جریان داده اینتل Intel® Data Streaming Accelerator (Intel® DSA)

Intel® Data Streaming Accelerator (Intel DSA) یک شتاب دهنده کپی و تبدیل داده با کارایی بالا در پردازنده نسل چهارم Intel® Xeon® Scalable است. در کتابخانه DPDK Vhost، زمانی که اندازه بسته بزرگ است، نسبت بالایی از چرخه های هسته صرف کپی کردن بسته می شود. Intel® DSA پهنای باند بالا و تاخیر کم را برای جابجایی داده ها فراهم می کند و از این رو، یک شتاب دهنده ایده آل برای افزایش عملکرد کتابخانه DPDK Vhost است. این راهنما ادغام پشتیبانی DSA از طریق dmadev در کتابخانه DPDK Vhost را توضیح می دهد. این رویکرد یکپارچه سازی را مورد بحث قرار می دهد و نیاز به API های ناهمزمان Vhost جدید را برای ارائه مزایای عملکرد قابل توجه توضیح می دهد.

شتاب دهنده جریان داده اینتل Intel® Data Streaming Accelerator (Intel® DSA)

متعادل کننده بار دینامیک Intel® Dynamic Load Balancer (Intel® DLB)

بهبود عملکرد سیستم مربوط به مدیریت داده های شبکه در پردازنده های چند هسته ای Intel® Xeon® Scalable. فناوری Intel® Dynamic Load Balancer (Intel® DLB) توزیع کارآمد پردازش شبکه را در چندین هسته/رشته CPU امکان‌پذیر می‌سازد و داده‌های شبکه را به صورت پویا در بین چندین هسته CPU برای پردازش توزیع می‌کند، زیرا بار سیستم متفاوت است. اینتل DLB همچنین ترتیب بسته های داده شبکه ای را که به طور همزمان روی هسته های CPU پردازش می شوند، بازیابی می کند. این یک شتاب دهنده سخت افزاری است که در داخل آخرین پردازنده های Intel® Xeon® ارائه شده توسط اینتل قرار دارد. اینتل DLB یک سیستم سخت افزاری مدیریت شده از صف ها و داوران است که تولیدکنندگان و مصرف کنندگان را به هم متصل می کند.

ویژگی Intel DLB پردازنده های مقیاس پذیر نسل چهارم اینتل 4th Gen) Intel Xeon Scalable Processors)

شتاب دهنده تجزیه و تحلیل درون حافظه اینتل Intel® In-Memory Analytics Accelerator (Intel® IAA)

بارهای کاری پایگاه داده و تجزیه و تحلیل را سریعتر اجرا کنید، با بهره وری انرژی بالقوه بیشتر. شتابدهنده تجزیه و تحلیل درون حافظه اینتل (Intel® IAA) توان پرس و جو را افزایش می دهد و ردپای حافظه را برای پایگاه داده درون حافظه و حجم کار تجزیه و تحلیل داده های بزرگ کاهش می دهد. Intel IAA برای پایگاه‌های داده درون حافظه، پایگاه‌های داده منبع باز و فروشگاه‌های داده مانند RocksDB و ClickHouse ایده‌آل است.

ویژگی پردازنده های مقیاس پذیر نسل چهارم اینتل 4th Gen) Intel Xeon Scalable Processors Lead Frame) Intel IAA

DDR5 Memory

با غلبه بر تنگناهای داده با پهنای باند حافظه بالاتر، عملکرد محاسباتی را بهبود بخشید. DDR5 تا ۱.۵ برابر پهنای باند را نسبت به DDR4 بهبود می‌دهد و فرصت‌هایی را برای بهبود عملکرد، ظرفیت، بهره‌وری انرژی و هزینه فراهم می‌کند. پردازنده‌های مقیاس‌پذیر نسل چهارم Intel® Xeon® تا ۴۸۰۰MT/s (1 DPC) یا ۴۴۰۰MT/s (2 DPC) با DDR5 جدید ارائه می‌دهند.

ویژگی پردازنده های مقیاس پذیر نسل چهارم اینتل 4th Gen) Intel Xeon Scalable Processors) DDR5 Memory More Bandwidth

PCI Express Gen 5 (PCIe 5.0)

سرعت های ورودی/خروجی جدید را با فرصت هایی برای فعال کردن بالاترین توان عملیاتی ممکن بین CPU و قطعات باز کنید. پردازنده‌های نسل چهارم Intel® Xeon® Scalable تا ۸۰ خط PCIe 5.0 دارند—ایده‌آل برای شبکه‌های سریع، شتاب‌دهنده‌های پهنای باند بالا و حافظه‌های ذخیره‌سازی (SSD NVMe) با کارایی بالا. PCIe 5.0 پهنای باند I/O را نسبت به PCIe 4.0 دو برابر می‌کند، سازگاری با عقب را حفظ می‌کند و اسلات‌های اساسی را برای Compute Express Link (CXL) فراهم می‌کند.

ویژگی پردازنده های مقیاس پذیر نسل چهارم اینتل 4th Gen) Intel Xeon Scalable Processors) PCIe 5.0

پیوند سریع محاسبه Compute Express Link (CXL)

Compute Express Link (CXL) ۱.۱ یک استاندارد باز برای واحد پردازش مرکزی پرسرعت (CPU) به دستگاه و اتصالات CPU به حافظه است که برای رایانه های مرکز داده با کارایی بالا طراحی شده است. CXL بر روی رابط فیزیکی و الکتریکی سریال PCI Express (PCIe) ساخته شده است و شامل پروتکل ورودی/خروجی بلوک مبتنی بر PCIe (CXL.io) و پروتکل‌های منسجم کش جدید برای دسترسی به حافظه سیستم (CXL.cache) و حافظه دستگاه (CXL.mem). است. قابلیت های ارتباط سریال و ادغام به حافظه CXL اجازه می دهد تا در هنگام اجرای ظرفیت های ذخیره سازی بالا، بر عملکرد و محدودیت های بسته بندی سوکت حافظه DIMM رایج غلبه کند.

*Compute Express Link (CXL) از یک پورت پردازنده انعطاف پذیر استفاده می کند که می تواند در هر دو حالت PCIe یا CXL کار کند. هر دو دسته دستگاه می توانند به سرعت داده ۳۲ GT/s در PCIe5.0 یا تا ۶۴ GT/s در PCIe6.0 دست یابند. کنسرسیوم CXL در سال ۲۰۱۹ توسط ۹ سازمان پیشرو در صنعت برای توسعه مشخصات فنی، پشتیبانی از مدل‌های مورد استفاده در حال ظهور، و توسعه و پذیرش فناوری CXL تأسیس شد. هوش مصنوعی (AI)، یادگیری ماشینی (ML) و زیرساخت ابری از جمله برنامه‌هایی هستند که بیشترین بهره را از تأخیر بسیار کم و دسترسی منسجم به حافظه ارائه شده توسط رابط CXL دارند.

ویژگی پردازنده های مقیاس پذیر نسل چهارم اینتل 4th Gen) Intel Xeon Scalable Processors) تفاوت نسل های مختلف از 1 2 3 4 تا PCIe 5.0

فناوری کنترل جریان اینتل Intel® Control-Flow Enforcement Technology

فناوری اجرای کنترل جریان اینتل، حفاظت‌های مبتنی بر سخت‌افزار را در برابر حملات برنامه‌نویسی بازگشت‌گرا و پرش/تماس‌گرا، دو مورد از رایج‌ترین تکنیک‌های حمله مبتنی بر نرم‌افزار، فراهم می‌کند. استفاده از این فناوری به خاموش کردن کل دسته از حملات حافظه سیستمی کمک می کند که مدت ها از راه حل های فقط نرم افزاری فرار می کردند.

پسوند دامنه قابل اعتماد اینتل Intel® Trust Domain Extension (Intel® TDX)

Intel® Trust Domain Extensions (Intel® TDX) یک قابلیت جدید است که در سال ۲۰۲۳ از طریق ارائه دهندگان ابری منتخب در دسترس است که محرمانگی بیشتری را در سطح ماشین مجازی (VM) ارائه می‌کند و حریم خصوصی و کنترل داده‌های شما را افزایش می‌دهد. در داخل یک ماشین مجازی محرمانه Intel TDX، سیستم عامل مهمان و برنامه‌های VM از دسترسی میزبان ابر، هایپروایزر و سایر ماشین‌های مجازی روی پلتفرم جدا می‌شوند.

ویژگی پردازنده های مقیاس پذیر نسل چهارم اینتل 4th Gen) Intel Xeon Scalable Processors) Intel® Trust Domain Extension (Intel® TDX)

افزونه‌های وکتور پیشرفته اینتل Intel® Advanced Vector Extensions 512 (Intel® AVX-512)

سرعت بخشیدن به عملکرد شبیه‌سازی‌های علمی، تجزیه و تحلیل مالی، هوش مصنوعی/یادگیری عمیق، مدل‌سازی و تحلیل سه بعدی، پردازش تصویر و صدا/تصویر، رمزنگاری، فشرده‌سازی داده‌ها و سایر حجم‌های کاری فشرده. Intel® Advanced Vector Extensions 512 (Intel® AVX-512) جدیدترین مجموعه دستورات برداری x86 است که دارای حداکثر دو واحد افزودن ضرب ذوب شده (FMA) و بهینه سازی های دیگر برای تسریع عملکرد برای سخت ترین کارهای محاسباتی شما است.

ویژگی پردازنده های مقیاس پذیر نسل چهارم اینتل 4th Gen) Intel Xeon Scalable Processors) Intel® Advanced Vector Extensions 512 (Intel® AVX-512)

برنامه های افزودنی محافظ نرم افزار Intel® Software Guard Extensions (Intel® SGX)

فرصت‌های جدیدی را برای همکاری تجاری و بینش باز کنید – حتی با داده‌های حساس یا تنظیم‌شده. برنامه های افزودنی محافظ نرم افزار (Intel® SGX) تحقیقاتی، به‌روزترین و مستقرترین فناوری محاسباتی محرمانه در مراکز داده در بازار امروزی است، با کمترین حد اعتماد. محاسبات محرمانه جداسازی داده‌های حساس را با محافظت‌های پیشرفته حافظه مبتنی بر سخت‌افزار بهبود می‌بخشد.

ویژگی پردازنده های مقیاس پذیر نسل چهارم اینتل 4th Gen) Intel Xeon Scalable Processors) Intel® Software Guard Extensions (Intel® SGX)

رمزگذاری حافظه کل Intel® Total Memory Encryption (Intel® TME)

Intel® Total Memory Encryption (Intel® TME) کل حافظه سیستم پلتفرم را با یک کلید برای محافظت بیشتر در برابر حملات فیزیکی رمزگذاری می کند. اینتل TME، هنگامی که از طریق پیکربندی بایوس فعال می‌شود، کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که تمام حافظه‌های قابل دسترسی از CPU اینتل، از جمله اعتبار مشتری، کلیدهای رمزگذاری و سایر IP یا اطلاعات شخصی در گذرگاه حافظه خارجی، رمزگذاری شده است.

راه‌حل RAID یکپارچه بر روی پردازنده اینتل Intel® Virtual RAID on CPU (Intel® VROC)

Intel® Virtual RAID on CPU (Intel® VROC) یک راه‌حل RAID یکپارچه بی‌نظیر در پردازنده‌های نسل چهارم Intel® Xeon® Scalable است که از نرم‌افزار و سخت‌افزار روی CPU برای ایجاد RAID استفاده می‌کند. اینتل VROC قابلیت اطمینان زیرسیستم ذخیره سازی را با حذف نیاز به کارت آداپتور گذرگاه میزبان RAID سنتی (HBA) بهبود می بخشد. تا ۶۰٪ IOPS بالاتر و ۳۹٪ تأخیر کمتر ارائه می دهد، در حالی که هزینه را تا ۷۰٪ کاهش می دهد (در مقایسه با RAID HBA). اینتل VROC به سرعت بخشیدن به برنامه های کاربردی و بارهای کاری سخت که در مرکز داده و لبه مخابرات انجام می شود، مانند برنامه های پایگاه داده بزرگ و با کارایی بالا که نیاز به افزونگی و یکپارچگی داده دارند، کمک می کند.

ویژگی پردازنده های مقیاس پذیر نسل چهارم اینتل 4th Gen) Intel Xeon Scalable Processors) راه‌حل RAID یکپارچه بر روی پردازنده اینتل Intel® Virtual RAID on CPU (Intel® VROC)

شتاب دهنده رمزگذاری اینتل Intel® Crypto Acceleration

Intel® Crypto Acceleration تأثیر اجرای رمزگذاری فراگیر داده را کاهش می‌دهد و عملکرد بارهای کاری حساس به رمزگذاری را افزایش می‌دهد، مانند سرورهای وب لایه سوکت امن (SSL)، زیرساخت‌های ۵G، و VPN/دیوارهای آتش.

ویژگی پردازنده های مقیاس پذیر نسل چهارم اینتل 4th Gen) Intel® Crypto Acceleration

امکانات

  • با پردازنده‌های مقیاس‌پذیر نسل چهارم Intel® Xeon® کارایی را مجدداً تعریف کنید—شامل شتاب‌دهنده‌های داخلی برای بهبود عملکرد در سریع‌ترین حجم کاری در هوش مصنوعی، تجزیه و تحلیل داده، شبکه، ذخیره‌سازی و HPC.
  • هوش مصنوعی با افزونه‌های کاملاً جدید ماتریس پیشرفته Intel® (Intel® AMX) حتی بهتر می‌شود، که آموزش استثنایی هوش مصنوعی و عملکرد استنتاج را از طریق عملیات ضرب ماتریس تسریع شده ارائه می‌دهد.
  • سایر شتاب دهنده های داخلی سرعت حرکت داده ها، رمزگذاری و فشرده سازی را برای شبکه سازی و ذخیره سازی سریع تر، افزایش توان عملیاتی پرس و جو برای تجزیه و تحلیل پاسخگوتر، و زمان بندی بارگذاری و مدیریت صف برای تعادل پویا بارها در چندین هسته را افزایش می دهند.

ویژگی پردازنده های مقیاس پذیر نسل چهارم اینتل 4th Gen) Intel Xeon Scalable Processors) Energize Performance

  • با بهترین استفاده از منابع اصلی CPU، شتاب دهنده های داخلی می توانند به استفاده کارآمدتر و مزایای بهره وری انرژی منجر شوند و به کسب و کارها در دستیابی به اهداف پایداری خود کمک کنند.
  • برنامه‌های افزودنی نگهبان نرم‌افزار Intel® (Intel® SGX) و سایر ویژگی‌های امنیتی مجهز به سخت‌افزار کمک می‌کنند تا یک استراتژی امنیتی با اعتماد صفر را زنده کنید و در عین حال فرصت‌های جدیدی را برای همکاری و بینش تجاری – حتی با داده‌های حساس یا تنظیم‌شده – باز کنید.
  • راه حل های ساخته شده بر روی پردازنده های Intel® Xeon® Scalable بیشترین انتخاب و انعطاف پذیری را ارائه می دهند، بدون توجه به مسیر استقرار – on-prem، ابر هیبریدی، شبکه یا لبه.

ویژگی پردازنده های مقیاس پذیر نسل چهارم اینتل 4th Gen) Intel Xeon Scalable Processors Lead Frame)

دیدگاهتان را بنویسید

سبد خرید

close