اینترفیس چیست؟ ۲

اینترفیس چیست؟

معنی Interface میشه رابط.

فرض کنید یک اتومبیل فراری خریدین :
بنظر شما که کاربر این اتومبیل هستید، نحوه رانندگی با آن تفاوتی با دیگر اتومبیل ها از برندهای بنز یا BMW دارد؟ جواب قطعا منفی است.
چون شرکت فراری خود را ملزم به رعایت استاندارد اینترفیس اتومبیل در تولید
محصولات خود کرده، این اینترفیس مشخص می کند که اتومبیل باید گاز، کلاج، فرمان و غیره به شکلی استاندارد را داشته باشد و شما چون آموزش دیده اید که با اینترفیس اتومبیل کار کنید، قادر خواهید بود پشت فرمان هر نوع اتوموبیلی از هر برند بنشینی و از آن استفاده کنید.


اگر کمی دقت کنید، مفهوم اینترفیس در تمام ابعاد زندگی ما وجود دارد و توانایی ما در استفاده از اشیا مختلف به خاطر
پیاده سازی استاندارد اینترفیسی مشخص توسط تولید کنندگان این اشیا و دانش ما در استفاده از این اینترفیسها می باشد.

حالا : به هر نوع سخت­ افزار که میان رایانه و یک دستگاه جانبی دیگر قرار می ­گیرد و وظیفه تبادل داده میان دو دستگاه را برعهده دارد در اصطلاح اینترفیس می­ گویند.
مثلا رابط کاربر در محیط داس، متن بود و در محیط ویندوز پنجره. در کل یعنی اون محیطی که کاربر باهاش کار میکنه و سرو کار داره یک رابط هستش.

interface یک رابط مرز مشترک است که در سراسر آن دو جزء جداگانه از سیستم های کامپیوتری تبادل اطلاعات را انجام می دهند.

این تبادل می تواند بین نرم افزار، سخت افزار کامپیوتر، دستگاه های جانبی، انسان و ترکیبی از این ها باشد.
برخی از سخت افزارهای کامپیوتری مانند صفحه نمایش های لمسی می توانند هر دو کار یعنی ارسال و دریافت داده از طریق رابط را انجم دهند در حالی که دیگر سخت افزارهای جانبی مانند موس یا میکروفون ممکن است تنها در ارائه یک رابط برای ارسال اطلاعات به یک سیستم استفاده شود.

رابط های سخت افزاری را می توان موازی با اتصالات الکتریکی حمل قطعات از داده به طور همزمان، و یا به شکل سریالی که در آن داده به شکل یک بیت در یک زمان مجزا ارسال شود، تعریف کرد.

در عباراتی که شما با آن سروکار دارید، Interface گاها اشاره می کند به User Interface یعنی رابط کاربری. البته در برخی موارد این اصطلاح را برای یک نرم­ افزار که نقش میانجی یا واسطه برای دو سخت­ افزار بر عهده دارد نیز به کار می ­بریم.

در اینجا منظور از Interface رابط بین سخت افزار و برنامه های CAD/CAM است و در ادامه توضیحات تکمیلی در مقاله های سایت به آنها اشاره خواهیم کرد.
بطور مثال : اینترفیس OpenCL رابط بین نرم افزار Adobe AfterEffect و سخت افزار شماست اما در نرم افزار دیگری مانند ۳Ds MAX با موتور رندر Vray رابط بین سخت افزار و نرم افزار، اینترفیس CUDA می باشد. یعنی بهترین بهره وری برای کامپیوتر شما برای نرم افزار مورد نظر، استفاده از سخت افزار درست با اینترفیس درست است.

2 دیدگاه

    1. سپاس از لطف و حوصله شما.
      همچنین مطلب به لطف یادآوری به هنگام شما، به روز آوری شده.

دیدگاهتان را بنویسید

سبد خرید

close