رزلوشن FULL HD – 1920×1080 – 1080p

 

FULL-HD-1920x1080-FHD-1080P

1080p یا FHD مجموعه‌ای از تلویزیون‌های HD در حالت‌های ویدئویی با وضوح بالا است که، دارای ۱۰۸۰ پیکسل در فاصله عمودی و ۱۹۲۰ پیکسل در فاصله افقی است.

حرف p از ابتدای کلمه “Progressive scanning” به معنی «اسکن پیشرونده» گرفته شده‌است. این فرمت نوع توسعه یافته فرمت ۱۰۸۰آی است که امروزه در بعضی از دستگاه‌های تصویری جدید مشاهده می‌شود. در بیان ساده می‌توان بزرگترین تفاوت فرمت ۱۰۸۰پی با ۱۰۸۰آی را در نحوه پردازش پیکسل‌ها و خطوط دانست.

FULL-HD-1920x1080-FHD-1080P

به‌طور کلی در فرمت ۱۰۸۰پی تمام خطوط و پیکسل‌ها در یک زمان پردازش می‌شود. پس به همین علت تصاویری که براساس این فرمت ساخته می‌شود فاقد هرگونه لرزش خواهد بود و کیفیت تصویر نسبت به ۱۰۸۰آی مطلوب‌تر خواهد بود. البته تفاوت کیفیت در i , p در تصاویر اکشن و سریع به خوبی نمایان است و در تصاویر معمولی و بدون درهم‌آمیزی (Deinterlace) تقریباً تفاوت با هم ندارند.

مسلماً در روش اسکن پیشرونده به پهنای باند (BW) بیشتری نیاز است از این رو سخت‌افزاری که استفاده می‌شود هم گرانتر است. البته معمولاً در اکثر این دستگاه‌ها کل عملیات به صورت درهم بافته (Interlacing) انجام می‌گیرد، سپس در مرحله آخر یک چیپ سخت‌افزاری عملیات درهم‌آمیزی را روی تصویر انجام می‌دهد و تصویر پیشرونده تشکیل می‌شود.

در حال نمایش 30 نتیجه

سبد خرید

close