چیپ ۱۰ نانومتری اینتل تعطیلات ۲۰۱۹ از راه می رسد

شرکت اینتل در حال حاضر روی ساخت چیپ ۱۰نانومتری خود مشغول کار است و با توجه به گزارش ها در تعطیلات ۲۰۱۹ سال جاری شاهد معرفی و عرضه آن خواهیم بود. این شرکت پیشتر اعلام کرد که در فصل تعطیلات سال ۲۰۱۹ شاهد معرفی و عرضه این چیپ ۱۰ نانومتری هستیم.

این چیپ اینتل اولین پردازنده ۱۰ نانومتری برای رایانه های شخصی است که مبتنی بر سرور بوده و بزودی راه اندازی می شود. اما چرا این پردازنده با تاخیری در معرفی و عرضه مواجه شد.

یکی از ضعف های اینتل تاخیر در عرضه و معرفی این پردازنده بوده که در ابتدا قرار بود سال ۲۰۱۶ از راه برسد. اینتل با فاصله ۳ ساله تصمیم گرفته در نهایت تعطیلات ۲۰۱۹ را برای معرفی این پردازنده جدید در نظر گیرد. چیپ های ۱۰ نانومتری در مقایسه با مدل های ۱۴ نانومتری نه تنها عملکرد بهتری داشته بلکه توان مصرفی آنها نیز کمتر است.

Venkata Renduchintala مهندس ارشد اینتل در طول یکی از کنفرانس ها بیان داشت که این پردازنده ۱۰ نانومتری تعداد ترانزیستورهای آن بیشتر است. اینتل نمی‌خواهد توسعه معمولی داشته باشد از این رو نسل بعدی پردازنده خود را با حجم بیشتری تولید می کند اما این توسعه به شکل دقیق تری انجام می گیرد. در حال حاضر مشتریان اینتل می توانند چیپ ۱۴ نانومتری کمپانی را به کار گیرند که از سال ۲۰۱۴ در حال بهبود است و نسل های جدید نیز بر مبنی همین معماری توسعه پیدا می کند. البته تا زمانی پردازنده ۱۰ نانومتری اینتل از راه نرسد نمی توان اظهار نظر دقیقی داشت و آن را چیپ کامل و بی نقصی از اینتل به شمار آورد.

پردازنده قدرتمند اینتل بزودی معرفی می شود

پیش بینی می شود اپل در اواخر سال ۲۰۱۹ یا اوایل ۲۰۲۰ پردازنده نسل جدید کانن لیک را روی کامپیوترهای مک به کار می گیرد. به کمک پردازنده ۱۰ نانومتری باید پشتیبانی از حافظه رم ۳۲ گیگابایتی LPDDR3 را انتظار داشت.

البته محدودیتی در استفاده از حافظه رم DDR4 نیست. این نسل از پردازنده شرکت اینتل در مقایسه با نسل پیشین خود بهبود عملکردی خواهد داشت و با معرفی در اوایل ۲۰۱۹ احتمالا تا اواخر سال ۲۰۱۹ نیز در سیستم های کامپیوتری قابل استفاده است. تاکنون اینتل پردازنده های ۱۴ نانومتری را به کار گرفته که حتی شامل نسل فعلی چیپ های این شرکت یعنی کافی لیک نیز می شود.

کانن لیک در حقیقت نسل نهم پردازنده اینتل است و برای نخستین بار این شرکت از فرآیند ۱۰ نانومتری در ساخت آن به کار می گیرد. به هر حال برای کسب جزئیات رسمی باید منتظر ماند و نمی توان به گزارش های غیررسمی پرداخت.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

X