لنوو Ideapad 320

مروری بر ویژگی‌های لپ‌تاپ لنوو Ideapad 320

مروری بر ویژگی‌های لپ‌تاپ لنوو Ideapad 320

لپتاپی که در این نوشتار موضوع سخن ماست، چنان که از عنوان مطلب نیز مشخص است، لپتاپ لنوو Ideapad 320 است، یک میان‌رده‌ی عالی برای کاربرانی که توقع آنچنانی از لپتاپ ندارند و از آن برای موارد خاص استفاده نمی‌کنند. منظورم این است که این لپتاپ گزینه ای مناسب برای کاربران عادی است و نه گیمرها و یا کسانی که از لپتاپ به عنوان اجرا کننده‌ی برنامه های سنگین استفاده می کنند.

لنوو آیدیپاد ۳۲۰ لپتاپی ست که از قیمتی مناسب برخوردار است و می تواند به سبب ویژگی های خوبی که دارد رضایت اکثریت قریب به اتفاق کاربران را جلب کند. اما کدامین ویژگی ها؟ این پرسشی ست که در این نوشتار به آن خواهیم پرداخت. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده و لپتاپ موردنظر خود را بیابید.

لنوو Ideapad 320

طراحی

اولین نکته ای که باید در ارتباط با طراحی این لپتاپ گفته شود این است که جنس بدنه از پلاستیک است و نه فلز، هر چند که در نگاه نخست فلزی به نظر می رسد. این بدنه‌ی پلاستیکی قابلیت لک پذیری بالایی دارد و اثر انگشت به راحتی بر روی آن باقی می ماند. البته به نظرم این مورد، مشکل بزرگی نیست که بتوان روی آن تمرکز کرد.

لپتاپ آیدیپاد ۳۲۰ فارغ از جنس بدنه اش از ترکیب رنگ بسیار خوبی برخوردار است. لنوو سعی کرده در این  لپتاپ میان رده از ترکیب دو رنگ مشکی و خاکستری به نحو احسن استفاده کند. در قسمت لولا نیز یک نکته مثبت وجود دارد و یک نکته منفی. نکته مثبت این است که این لپتاپ مقرون به صرفه قابلیت باز شدن تا ۱۸۰ درجه را دارد و نکته منفی این که برای باز کردن لولا به هر دو دست نیاز است. در کلیت امر هم در قسمت جنس بدنه، هم در قسمت لولا و هم در قسمت ترکیب رنگ ها با توجه به آن که Ideapad 320  یک لپتاپ میان رده است، اوضاع بد نیست و کمتر کسی است که بتواند و البته بخواهد از لپتاپی میان رده ایرادِ فلزی نبودن بدنه را بگیرد یا آن که توقع داشته باشد لولا به مانند لولای لپتاپ های گران قیمت و بالارده باشد.

از لحاظ ضخامت نیز اگر اوضاع خیلی خوب نباشد بد هم  نیست. این دستگاه، ضخامتی ۲۳ میلیمتری دارد که رقمی معمولی برای لپتاپ های میان رده به شمار می رود. وزن آن نیز ۲.۲ کیلوگرم است که این رقم نیز رقمی عادی است و به این ترتیب می توان گفت که لپتاپ لنوو Ideapad 320 نه آن چنان ضخیم است و نه آن چنان باریک، نه آن چنان سبک است و نه آن چنان سنگین.

از این موارد که فارغ شویم نوبت به پورت های موجود بر روی بدنه می رسد. پورت ها در سمت چپ بدنه قرار داده شده اند. در این قسمت شاهد یک پورت HDMI، جک ۳.۵ میلیمتری هدفون، دو پورت USB-A، یک پورت USB-C، یک پورت شبکه و پورت کارت حافظه و ورودی شارژر هستیم. در سمت راست بدنه صرفاً درایو نوری وجود دارد و آن قسمت برخلاف قسمت سمت چپ بدنه بسیار خلوت است.

در کلیت امر، با توجه به قیمت ۲.۵ میلیون تومنی این دستگاه، طراحی در وضعیت قابل قبولی است و نمی توان آن چنان ایرادی از دستگاه گرفت.

لنوو Ideapad 320

 

صفحه کلید و تاچ‌پد

می شد که به صفحه کلید و تاچ‌پد دستگاه در قسمت طراحی بپردازیم، اما بهتر است این دو را جداگانه مورد بررسی قرار دهیم. در باب صفحه کلید باید بگوییم که این صفحه کلید جزیره ای در وضعیت خوبی به سر می برد. عمق کلید ها و همچنین بازخورد آن ها نسبتاً خوب است، هر چند که آن نرمی که در صفحه کلید لپتاپ های گران قیمت دیده می شود در صفحه کلید این لپتاپ وجود ندارد.

در کل می توان به صفحه کلید عادت کرد و به تدریج به سرعت و دقت تایپ خوبی با آن رسید، هر چند که برخی کلید ها از جمله بک‌اسپیس و شیفتِ چپ برای عادت کردن به زمان بیشتری نیاز دارند. پیش از آن که به تاچ‌پد برسیم ذکر این نکته لازم است که این صفحه کلید از نور پس زمینه برخوردار نیست، و این موردی ست که به وفور در میان لپتاپ های میان رده دیده می شود.

وضعیت تاچ‌پد نیز مناسب است و به سختی می توان ایرادی از آن گرفت. هم بزرگ است و هم حساسیت خوبی دارد. جهت تغییر حساسیت نیز می توان از طریق تنظیمات اقدام کرد. باید به خاطر داشت که قرار است برای این لپتاپ هزینه ای حول و حوش ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار صرف شود و نه ۶ یا ۷ میلیونی که برای لپتاپ های بالارده خرج می شود، لذا نباید توقعی که از آن لپتاپ ها وجود دارد را از این لپتاپ داشت.

لنوو Ideapad 320

 

صفحه نمایش

پنل صفحه نمایش از نوع TFT است که این امر نیز امری متداول در میان لپتاپ های میان رده می باشد. صفحه نمایش رزولوشنی FHD دارد و نکته‌ی مثبت و خبر خوبی که در ارتباط با آن وجود دارد این است که از روکش مات بر روی آن استفاده شده و دیگر نگران بازتاب نور توسط صفحه نمایش این دستگاه نباید بود.

حاشیه های صفحه نمایش آن چنان کم نیست، یعنی در حد حاشیه صفحه نمایش لپتاپ های گران قیمت نیست، اما زیاد هم نیست و در اینجا نیز می توان از صفت «قابل قبول» استفاده کرد.

پنل های TFT گزینه‌ی مناسبی جهت استفاده در محیط های خارج از محیط منزل نیستند، و این امر در این لپتاپ نیز دیده می شود. نور صفحه نمایش خیلی زیاد نیست و به هنگام استفاده از آن در محیط های پر نور و خارج از محیط منزل، به دشواری می توان تصاویر را مشاهده کرد. زاویه دید نیز متاسفانه وضعیت خوبی ندارد و در کناره ها تصاویر از کیفیت بسیار اندکی برخوردار اند.

تصاویر نمایشی این صفحه نمایش خیلی کیفیت و طراوت ندارند. رنگ ها طبیعی و واقعی نیستند و این عمدتاً به سبب استفاده از پنل TFT و البته روکش مات بر روی صفحه نمایش است. در کل در صفحه نمایش ۱۵.۶ اینچی لپتاپ لنوو Ideapad 320 جز استفاده از روکش مات نمی توان به نکته‌ی مثبتی اشاره کرد. حتی رزولوشن فول اچ دی نیز نتوانسته آنچنان که باید موجب افزایش کیفیت تصویر شود و به صورت کلی با یک صفحه نمایش متوسطِ رو به پایین سروکار داریم.

این ها همه نشان از آن دارند که به هنگام خرید و البته استفاده از این لپتاپ نباید از صفحه نمایش آن توقعی داشت. ذکر این نکته نیز لازم است که عموم لپتاپ های میان رده ای که در آن ها از پنل TFT  LED استفاده می شود نمی توانند آن طراوت لازم را به هنگام نمایش تصاویر داشته باشند. اما لااقل لپتاپ هایی که روکش مات ندارند بهتر از لپتاپ هایی که از روکش مات بر روی صفحه نمایششان استفاده شده می توانند تصاویر را زنده تر نمایش دهند، ولیکن در آن ها باید قید استفاده در محیط های بیرون از منزل را زد. هر چند که از این لپتاپ نیز که بر روی صفحه نمایش آن از روکش مات استفاده شده نمی توان انتظار کار در محیط خارج از منزل را داشت.

در کل در قسمت صفحه نمایش نمی توان نمره خوبی به این لپتاپ داد و فی الواقع می توان گفت که یکی از نقاط ضعف این لپتاپ ۱۵.۶ اینچی، صفحه نمایش آن است.

لنوو Ideapad 320

بلندگوها

بلندگوها در زیر لپتاپ به کار گرفته شده اند. هر دوی آن ها ۱۵ واتی هستند و می توانند رنج صدای نسبتاً مناسبی تولید کنند. اما از لحاظ کیفیت صدا وضعیت خوب نیست و صدا آن بیسی که باید داشته باشد را ندارد. پیشنهاد می کنیم اگر اهل موسیقی گوش دادن هستید حتماً از بلندگوی خارجی استفاده کنید.

 

سخت افزار

در  قسمت سخت افزار، مدل های مختلفی برای این لپتاپ در نظر گرفته شده و در واقع در قسمت سخت افزار لنوو از تنوع بیشتری استفاده کرده. اما مدلی که در این نوشتار مورد نظر ما بوده از پردازنده نسل هشتم اینتل Core i5-825U بهره می برد. این پردازنده در زمره‌ی پردازنده‌های کم مصرف قرار دارد و با توجه به نسل هشتم بودنش و همچنین فرکانس پایه ۱.۶ گیگاهرتزی که می تواند تا ۳.۴ گیگاهرتز در حالت توربو برسد قدرت مناسب و قابل قبولی دارد.

پردازنده‌ی نام‌برده از نوع کبی لیک ریفرش است، نوعی که همین تابستان سال ۲۰۱۷ معرفی شد. با توجه به این توضیحات، اگر می خواهید این لپتاپ را بخرید و یک کاربر معمولی هستید، نباید نگران پردازنده باشید زیرا این پردازنده برخلاف صفحه نمایش در وضعیت خوب و مناسبی قرار دارد.

استفاده از یک رم ۸ گیگابایتی از نوع DDR4 توانسته سرعت خوبی به لپتاپ ببخشد و می توان گفت که ترکیب پردازنده‌ی نام برده با رم ۸ گیگابایتی قدرت و سرعت مناسبی را برای لپتاپ لنوو Ideapad 320 به همراه آورده و در این قسمت می توان نمره خوبی به این لپتاپ میان رده داد.

لنوو Ideapad 320

از قسمت پردازنده و رم که فارغ شویم، نوبت به پردازنده گرافیکی می رسد. از پردازنده گرفیکی Intel UHD Graphics 620 در این لپتاپ استفاده شده که ظرفیتی ۲ گیگابایتی دارد. از آن جا که قرار نیست کاربر بر روی این لپتاپ جهت اجرای بازی های جدید حساب کند می توان گفت که این پردازنده گرافیکی برای لپتاپی با این قیمت مناسب به نظر می رسد.

البته قرار نیست بازی های سال ۲۰۱۵ و حتی ۲۰۱۶ را نتوان بر روی این لپتاپ به اجرا درآورد و اگر قرار است شما به عنوان کاربر از این لپتاپ برای PES و یا FIFA استفاده کنید، نا امید نخواهید شد. در کل به لطف پردازنده نسل هشتمی اینتل و همچنین ۸ گیگابایت حافظه رم، می توان به راحتی بسیاری از نرم افزارها را بر روی این لپتاپ اجرا کرد و با خاطری آسوده به کار با آن پرداخت.

برخلاف قسمت صفحه نمایش در این قسمت می توان به لپتاپ لنوو Ideapad 320 نمره خوبی داد خصوصاً اگر به هنگام خرید از هارد SSD در این لپتاپ استفاده شود. بنابراین اگر قصد خرید این لپتاپ را دارید بدانید که اوضاع در قسمت سخت افزاری مناسب است و اگر از هارد SSD بر روی آن استفاده کنید، اوضاع بسیار بهتر نیز خواهد شد.

 

سخن آخر

در آخر گفتنی است که از باتری ۳۰ وات ساعتی لیتیم یونی در این لپتاپ استفاده شده که عملکردی متوسط رو به پایین دارد. در کل با توجه به طراحی مناسب دستگاه، سخت افزار قدرتمند و نسبتاً پر سرعت آن و همچنین با توجه به قیمت نسبتاً پایینی که دارد می توان گفت که لپتاپ لنوو Ideapad 320 ارزش خرید دارد، اما باید با صفحه نمایش نسبتاً ضعیف آن سازگار شد.

 

منبع

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

X